Smack One #hot16challenge2

Idea Hot16challenge je nahrát 16 bars, do jakéhokoliv beatu, během 72 hodin od nominování. Challenge vznikla v Polsku, kde se s její pomocí přispívá na boj s COVID-19. Jelikož v Čechách není stanovena oficiální charita na přispívání, a několik smysluplných variant bylo linkováno už pod Yzomandiasovým videem, přidáváme odkaz na tři charitativní weby, přes které je podle nás dobré přispívat nehledě na situaci.
Kurdský červený půlměsíc:
www.heyvasor.com/en/
www.paypal.me/heyvasor
Klub svobodných matek:
klubsvobodnychmatek.cz
Projekt Daruj správně, zaměřený na individuální dárcovství. Na výběr hned několik transparentních organizací s veřejnými sbírkami:
www.darujspravne.cz
Hot16challenge is an initiative for rappers and singers. Idea of the action is to record one verse including 16 bars, publish it and then nominate four more artists who have 72 hours to reply. Main goal of Hot16challenge is to activate as many artists as possible and to mobilize firstly hip-hop industry, then hopefully whole music industry to help fight COVID-19 by music.
Hot16challenge participants and their fans as well can donate to link or any charity campaign in fight with coronavirus.
Six years ago, #hot16challenge went viral as an artist-to-artist movement. Now we’re launching a sequel, but with a charitable twist and going worldwide.
Official Site: hot16challenge.network
Music by @norbertronin
Sound by @merak_cz
Shot by @karinklasai

Komentáře