NAJLEPSZE FILMY OPARTE NA FAKTACH! (6)

ŹRÓDŁO & OPIS:
1. "Lista Schindlera" - m.ch-me.org/videos/video-MvDB_mNXaAI.html
Oskar Schindler, niemiecki przedsiębiorca, przyjeżdża do okupowanego Krakowa i tam zakłada fabrykę emaliowanych naczyń. Tanią, wręcz darmową siłę roboczą stanowią okoliczni Żydzi zmuszani do pracy przez hitlerowców. W 1943 roku wchodzi w życie plan Endlosung czyli ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. Krakowskie getto zostaje zlikwidowane, ludzie wyrzuceni na bruk i wywożeni do obozu do Płaszowa. Schindler widząc ten dramat postanawia uratować Żydów od zagłady wykupując nieefektywnych pracowników do swojej fabryki.
Opowieść o człowieku, który nie był obojętny, ocalił setki istnień ludzkich w najczarniejszym rozdziale naszej historii. "Lista Schindlera" Stevena Spielberga, zdobywca, aż siedmiu Oscarów, to jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych filmów wszech czasów.
reżyseria: Steven Spielberg
scenariusz: Steven Zaillian
gatunek: Dramat, Wojenny
czas trwania: 3 godz. 15 min.
produkcja: USA
premiera: 31 grudnia 1993 (Polska)
boxoffice: $322 139 355

2. "Kapitan Phillips" - www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1+polski-30705
"Kapitan Phillips" to wielowarstwowe ukazanie, dokonanego w 2009 roku przez grupę somalijskich piratów, porwania amerykańskiego kontenerowca Maersk Alabama. Oparty na faktach film koncentruje się na wzajemnych relacjach między oficerem dowodzącym Alabamą, kapitanem Richardem Phillipsem i kapitanem somalijskich piratów, Musem (Barkhad Abdi), którego Phillips jest zakładnikiem. Gdy Muse i jego ludzie biorą na cel nieuzbrojony, towarowy statek Phillipsa, kurs jest nieuchronnie kolizyjny. Na skutek konfrontacji, dochodzi do impasu. Obaj mężczyźni nie mają żadnego wpływu na koleje wydarzeń i zdani są na łaskę sił, nad którymi nie mają kontroli.
reżyseria: Paul Greengrass
scenariusz: Billy Ray
gatunek: Biograficzny, Dramat
czas trwania: 2 godz. 14 min.
produkcja: USA
premiera: 8 listopada 2013 (Polska)
boxoffice: $218 791 811

3. "Moneyball" - www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+4+polski-26587
Manager Oakland Athletics Billy Beane (Brad Pitt) rzuca wyzwanie systemowi i konwencjonalnej wiedzy. Chcąc postawić na nogi swoją mało licząca się drużynę baseballową, mimo kłopotów finansowych i sprzeciwu starej gwardii, mediów, fanów, a nawet managera boiska (Philip Seymour Hoffman), Beane - z pomocą młodego ekonomisty, absolwenta Yale (Jonah Hill) - dzięki analizom komputerowym opracowuje program i zaczyna odnosić sukcesy… a przy okazji na zawsze zmienia sposób rozgrywania meczu.
reżyseria: Bennett Miller
scenariusz: Aaron Sorkin, Steven Zaillian
gatunek: Biograficzny, Dramat, Sportowy
czas trwania: 2 godz. 13 min.
produkcja: USA
premiera: 9 grudnia 2011 (Polska)
boxoffice: $110 206 216

4. "Ostatnia rodzina" - www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1-40389
Rozgrywająca się na przestrzeni 28 lat saga słynnej rodziny Beksińskich. Historia życia niezwykłego polskiego artysty, Zdzisława Beksińskiego i jego najbliższych: żony - Zofii, matki i teściowej oraz syna - popularnego dziennikarza muzycznego i tłumacza filmowego, Tomasza Beksińskiego.
reżyseria: Jan P. Matuszyński
scenariusz: Robert Bolesto
gatunek: Biograficzny
czas trwania: 2 godz. 4 min.
produkcja: Polska
premiera: 30 września 2016 (Polska)

5. "Bohemian Rhapsody" - www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1+polski-47059
Porywająca opowieść o zespole Queen, jego muzyce i niezwykłym wokaliście Freddie’em Mercurym, który przełamując stereotypy i konwencje, zdobył uwielbienie niezliczonych fanów. Film ukazuje błyskotliwą karierę zespołu, który dzięki ikonicznym utworom i rewolucyjnemu brzmieniu wspiął się na szczyty sławy, dopóki skandalizujący styl życia Mercury’ego nie postawił wszystkiego pod znakiem zapytania. Triumfalny powrót zespołu podczas koncertu na rzecz Live Aid z udziałem cierpiącego na śmiertelną chorobę Mercury’ego wszedł na trwałe do historii muzyki rockowej i po dziś dzień stanowi źródło inspiracji dla wszystkich tych, którzy czują się inni, niepoprawnych marzycieli i wielbicieli muzyki na całym świecie.
reżyseria: Bryan Singer
scenariusz: Anthony McCarten
gatunek: Biograficzny, Dramat, Muzyczny
czas trwania: 2 godz. 14 min.
produkcja: USA, Wielka Brytania
premiera: 2 listopada 2018 (Polska)
boxoffice: $817 437 341

Komentáře